Storage

Nezbytnou součástí jakékoli větší podnikové infrastruktury jsou storage. Bez alespoň malé storage nelze vybudovat funkční plnohodnotný cluster, nelze realizovat standardní D2D zálohování a mnoho dalších činností.

Každý velký výrobce HW nabízí nějakou formu síťové storage. Nejlevnějším provedením, avšak svým výkonem vhodným pouze pro domácí použití, jsou nejrůznější malé stolní NAS systémy. Přestože některé nabízí dokonce i podporu iSCSI protokolu a dalších potřebných podnikových řešení, je možno o nich uvažovat maximálně v rámci malých kanceláří jako náhražky sdíleného prostoru na serveru. Opačným koncem spektra jsou pak standardní velká SAN pole, poskytující plně škálovatelný výkon, kapacitu i funkcionalitu potřebnou i pro velmi velká podniková nasazení.

Někde uprostřed lze nalézt řešení pro střední firmy. Storage nabízející fukcionalitu a kapacitní škálovatelnost z podnikového prostředí v cenových hladinách jen o málo vyšší než malé NAS systémy. Toto spektrum storage obsahuje obvykle tower (stolní) provedení s řádově 8 až 16 disky vyměnitelnými za provozu (hotswap) a celkovou RAW kapacitou dosahující až 512TB. Typickým reprezentantem jsou storage QNAP a Synology.

Velmi zajímavou alternativou jsou pak opensource technologie. Podobně jako IBM před mnoha lety uvolnilo jako opensource HW svá IBM PC a umožnilo tak defacto digitalizaci celého světa, je možno využít podobného principu a vystavět opensource HW storage. Takovouto storage lze pak osadit jakýmkoli vhodným systémem, který pro daný cíl potřebujeme, což je obrovská výhoda oproti uzavřeným technologiím. Můžeme tak využít Windows storage server, Linux, nebo libovolný opensource storage systém (který jako základ mimochodem stejně využívá většina výrobců NAS).

Vilemtel nabízí storage se 4 až 16 diskovými sloty a to jak Non-HotPugové tak HotPlugové řešení. Celková kapacita se tak teoreticky může dostat až na 16x32TB (512TB). Jako operační storage systém využíváme OpenMediaVault, jeden z nejrozšířenějších systémů podporujících nejnovější průmyslové standardy, mnoho variant raidů a file systémů, virtualizaci a mnoho dalšího. Systém má kompletní webové rozhraní s možností rozšiřování o požadované moduly tak, jak je to běžné na většině konkurečních NAS.

Oblíbená (nejlevnější) NAS konfigurace zahrnuje 1 nebo 2x 1Gbe a Intel Atom. Komunikační rozhraní je však podporováno multiportové až 10Gbe. Nejčastější konfigurací v roli SAN pro menší virtualizační clustery je pak 4x 1Gbe + 2x 5Gbe (intel/realtek) a Intel i5 nebo AMD Ryzen 5. Ať již si vyberete storage pro jakýkoli účel, vždy je individuálně konfigurována přesně podle potřeb zákazníka.

Pro zájemce o vlastní stavbu mimo kompletních storage Vilemtel nabízí i doplňkové samostatné SATA HBA řadiče. Řadiče jsou stavěny na chipsetu ASMedia (PCIe x1, x4, x8) a disponují 4 až 16 porty (nativní SATA non-slave s plnohodnotnou propustností 6G na každý port). Řadiče vyrábíme v low profile provedení, tedy je možno je využít i v malých SFF nebo 2U skříních a jsou kompatibilní i s jinými výrobci rozšiřitelných NAS.

Samostatné řadiče v současné době nabízíme pouze smluvním partnerům nebo na individuální objednávku. Neváhejte zaslat poptávku na info@vilemtel.cz Eshop je v přípravě.

OMV ke stažení zde: https://www.openmediavault.org/?page_id=77

Informace o chipsetu použitém v řadičích (1064, 1066, 4×1064) zde: https://www.asmedia.com.tw/products-list/8a2YQ99xzaUH2qg5/58dYQ8bxZ4UR9wG5

rad\storage.txt (766 views) · Poslední úprava: 2023/07/05 14:32 autor: admin